„Lokalnie kolegialnie. KGW, rady sołeckie i sołtysi działają na rzecz swoich społeczności”.
Jest to projekt finansowany ze środków Narodowego Instytutu Wolności- Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
W ramach projektu chcemy zaangażować przedstawicieli 8 aktywnych sołectw z powiatów polickiego, kamieńskiego, goleniowskiego i gryfickiego do pracy nad rozwojem ich lokalnych społeczności w oparciu o zaangażowanie mieszkańców, które możliwe będzie dzięki podnoszeniu ich wiedzy i umiejętności oraz wsparcie finansowe w ramach projektu, które pozwoli zrealizować im lokalna inicjatywę dla swoich społeczności.
2 wyjazdowe, weekendowe szkolenia „ Profesjonalne Środowiska Wiejskie” dla sołtysa, dwóch członków rad sołeckich i dwóch członków lokalnego koła gospodyń wiejskich lub innej organizacji.
Cel szkoleń: przygotowanie uczestników do efektywnego zwiększania aktywności lokalnej mieszkańców oraz lepszej komunikacji i współdziałania oraz diagnozowania lokalnych potrzeb.
16 godzin szkoleń lokalnie na terenie sołectw i powiatów z zakresu „Prowadzenia dialogu obywatelskiego i planowania strategicznego w sołectwach” dla 11 przedstawicieli sołectwa – sołtysa oraz 5 członków rad sołeckich i 5 członków KGW.
Zainicjowanie „Skrzynek obywatelskich” w sołectwach biorących udział w projekcie. Narzędzia do prowadzenia konsultacji na temat potrzeb i rozwoju sołectw.
Realizacja inicjatyw lokalnych w środowiskach wiejskich przez mieszkańców dzięki wsparciu w wysokości 2 tysiące złotych na sołectwo.
Gala Innowacji wiejskich prezentująca osiągnięcia uczestników projektu oraz dobre praktyki ożywiania życia na wsiach.
3 Warsztaty Ożywienia Obywatelskiego i Innowacji w każdym sołectwie dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców.
Dokumenty można pobrać pod poniższym linkiem: https://docs.google.com/document/d/1yMCt_h8L31Vxntb6ighlqJPuLvSBV9s2/edit?usp=share_link&ouid=104182063649096483373&rtpof=true&sd=true
Regulamin rekrutacji dostępny poniżej: https://drive.google.com/file/d/1MPgxvlUBLfVyibjpFHvkVBM1a3e8Wf6l/view?usp=share_link
Dziękujemy wszystkim za zgłoszenia do projektu. Sołectwa zakwalifikowane do projektu to: Wierzbięcin, Ostrzyca, Nastazin, Jenikowo, Międzywodzie, Zastań, Stuchowo i Trzebieszewo. Serdecznie gratulujemy i życzymy owocnej współpracy.
W październiku odbyły się szkolenia Profesjonalne Środowiska Wiejskie: KGW/NGO Rady Sołeckie i Sołtysi. Wzieło w nich udział 8n sołectw, które zakwalifikowały się do projektu. Szkolenia odbywały się w Rewalu. Tematyka szkoleń obejmowała: wprowadzenie do integracji społecznej i współdziałania, wzmocnienie kompetencji społecznych: komunikacja interpersonalna, komunikacja werbalna i niewerbalna, aktywne słuchanie, komunikacja społeczna, wzmocnienie cech umiejętności umiejętności liderów z KGW, NGO, Rady Sołeckie, Sołtysów/Sołtysek, partycypacja społeczna, integrowanie środowisk w prace społeczne, angażowanie mieszkańców w grupy i efektywne zespoły do działań lokalnych i inicjatyw w sołectwie, diagnoza problemów społeczno-obywatelskich w sołectwie, wprowadzenie do warsztatów ożywienia obywatelskiego i innowacji na rzecz dobra wspólnego w gminie, planowanie i właściwie realizowanie inicjatyw społeczno –obywatelskich w sołectwie, planowanie strategiczne i długofalowe w środowiskach wiejskich. W całym cyklu 40h/grupę 20 osobową UP nabędą umiejętności liderskie, potrzebne do prowadzenia grup projektowych i realizowania lokalnych działań społecznych, nt. metod motywowania i pozyskiwania innych do działania.
W ramach Centrum Dialogu obywatelskiego i planowania strategicznego w środowiskach wiejskich odbyły się cykle szkoleń pod nazwą „Dialog obywatelski i planowanie w praktyce”. Tematyka obejmowała zagadnienia takie jak: sztuka prowadzenia dialogu obywatelskiego – jak rozmawiać z mieszkańcami gminy, metody prowadzenia dialogu, metody, struktura i sposoby prowadzenia konsultacji, jak efektywnie prowadzić konsultacje społeczne, jak wspierać środowiska wiejskie w inicjatywach społecznych, planowanie strategiczne.
Skrzynki Obywatelskie w środowisku wiejskim czyli członkowie KGW, NGO, Rad Sołeckich, Sołtys/Sołtyska bliżej mieszkańca. Każde z 8 sołectw w projekcie wdrożyło „Skrzynki Obywatelskie”(duża skrzynka na listy), która służy prowadzeniu dialogu obywatelskiego z mieszkańcami i ich otoczeniem w sprawach ważnych dla mieszkańców. Będą one źródłem pozyskiwania informacji od mieszkańców i środowisk wiejskich nt. ich problemów i potrzeb.
Warsztaty Ożywienia Obywatelskiego i Innowacje na rzecz dobra wspólnego „ Zasoby i problemy lokalne sposobem na ożywienie obywatelskie i wdrożenie inicjatyw społecznych oraz innowacji w moim sołectwie”.
Tematyka 3 warsztatów obejmowała: diagnozę problemów lokalnych i zasobów, jakimi dysponuje sołectwo, twórcze myślenie o rozwiązaniach lokalnych problemów oraz tworzenie propozycji inicjatyw i innowacji lokalnych, ich ocena i wybór 1 najlepszej inicjatywy do realizacji w sołectwie.
OSTRZYCKIE PIĄTKI. Przez miesiąc wrzesień mieszkańcy wsi Ostrzyca spotykali się w piątkowe wieczory. W ramach spotkań organizowali gry planszowe, zręcznościowe oraz integracyjne, kącik książkowy, gimnastykę, tenis stołowy, poczęstunek. Urozmaiceniem było ognisko z kiełbaskami, wspólna zabawa integracyjna oraz kurs pierwszej pomocy. Zaplanowane spotkania trwały do października, ale dzięki zaczętej inicjatywie i posiadaniu zakupionych gier, głośnika i sprzętu sportowego będą odbywały się jako cykliczne wydarzenie w Ostrzycy.
NASTAZIŃSKI WIENIEC DOŻYNKOWY. Wytwarzanie wieńców jest tradycją w miejscowości Nastazin od 20 lat. Podczas warsztatów ożywienia i beczki potencjałów sołectwa, wyszło, że dużo osób młodych wyjeżdża i nie zna miejscowych tradycji. Projekt skierowany był do osób młodych, którym starsze pokolenie chciało przekazać informacje i umiejętności plecenia wieńca dożynkowego. Jednocześnie wspólnie spędzony czas był świetną okazja do integracji mieszkańców.
Stowarzyszenie Edukacji Społeczno-Zawodowej ESPRIT w Szczecinie ma przyjemność zaprosić na Galę podsumowującą projektu „Lokalnie kolegialnie – KGW, rady sołeckie i sołtysi działają na rzecz swoich społeczności”. Spotkanie odbędzie się w dniu 25-26.11.2023, w pensjonacie Soleil Resort & Spa przy ul. Szczecińska 10 w Rewalu. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną dokonania i zrealizowane inicjatywy sołeckie z sołectw Międzywodzie, Zastań, Trzebieszewo, Stuchowo (Powiat Kamieński) oraz Nastazin, Jenikowo, Wierzbięcin i Ostrzyca (Powiat Goleniowski). Ze względu na kwestie organizacyjne prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 22 listopada (środa) 2023 do godziny 14.00 na adres: esprit.org@gmail.com.
Program Gali dostępny pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1AEleUHo-ZRseFUdBS7Q3dhng4WfOGgf3/view?usp=sharing
W dniu 25-26.11.2023 odbyła się Gala innowacji wiejskich. Podczas Gali zawarte zostały porozumienia wiejskie na rzecz dobra wspólnego. W zawarciu Porozumienia z każdego sołectwa wzięło udział około 20 os.
Stronę sfinansowano z projektu finansowanego w ramach Programu "Fundusz pomocowy dla organizacji pozarządowych oraz inicjatyw obywatelskich 2020" utworzonego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności, realizowanego przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
Copyright © 2021 - Designed by BJ